drewniane zabawki dla dzieci

Drewniane zabawki dla dzieci – dlaczego są lepsze niż plastikowe?

W dzisiejszych czasach sklepowe półki aż uginają się pod różnorodnymi zabawkami. Jest ich o wiele większy wybór niż pięć, czy dziesięć lat temu. Plastikowa chińszczyzna zdaje się dominować w większości marketów i sklepów sprzedających zabawki dziecięce. Często okazuje się, że plastikowe zabawki są bardzo nietrwałe i wystarczają dziecku na jeden sezon. Wiele osób stawia jednak na sprawdzone zabawki wykonane z drewna, podobne do tych, którymi bawili się nasi rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Czy drewniane zabawki dla dzieci mogą być lepsze od plastikowych?

Prostota

Zabawki drewniane są o wiele prostsze od zabawek plastikowych. Na tym właśnie polega ich przewaga. Dzięki swojej prostocie pozostawiają duże pole dla dziecięcej kreatywności. Brak dodatkowych elementów, przycisków i melodyjek pobudza wyobraźnię dziecka. Dzięki temu dzieci same decydują o przeznaczeniu zabawki-przykładowo kwadratowy klocek może stanowić mikrofon. Drewniane zabawki rozwijają zdolności poznawcze dziecka i pokazują mu, że nawet kawałek drewna może stać się w ich rękach czymś nadzwyczajnym.

Bezpieczeństwo

Drewniane zabawki nie mają tak jak zabawki plastikowe ostrych krawędzi, trudno je rozbić czy połamać i przede wszystkim, są wykonane z materiału naturalnego pochodzenia. Plastikowe zabawki, zwłaszcza tańsze, często wykonane są z wątpliwej jakości plastiku, który często nie posiada odpowiednich atestów.

Trwałość

Dzieci bardzo lubią testować swoje nowe zabawki: rzucają nimi, gryzą je, siadają na nich czy rozbierają na części. To sprawia, że plastikowe zabawki szybko ulegają zniszczeniu-mają wgniecenia, łamią się, odpadają z nich elementy, które mogą być dla dziecka niebezpieczne ze względu na swoją wielkość. Zabawki drewniane, nawet po latach użytkowania wyglądają dobrze i nadal doskonale służą dzieciom.

Ekologia

Produkcja drewnianych zabawek nie szkodzi naturze i wpisuje się w trendy ochrony środowiska. Materiał, z jakiego są wykonane łatwo ulega biodegradacji. W zabawkach tych rzadko stosuje się także baterie, co znacznie minimalizuje ilość szkodliwych dla środowiska odpadów.

Relacje społeczne

Zabawki z drewna znacznie ułatwiają dzieciom nawiązywanie kontaktów społecznych. Przykładowo budowanie wieży z klocków nie wymaga od dzieci znajomości bajek czy gier komputerowych. Dzięki temu mogą się nimi bawić wszystkie dzieci. Zabawa figurkami postaci z bajek znacznie utrudnia nawiązanie pozytywnych relacji-jeśli dziecko nie zna bowiem danego bohatera i nie wie jak się on zachowuje, może poczuć się inne i odtrącone. Zabawki drewniane ułatwiają też nawiązywanie więzi międzypokoleniowych. Dużo chętniej bawią się nimi dziadkowie, którzy zabawki te doskonale pamiętają ze swojego dzieciństwa, a niekoniecznie wiedzą, jakie są najnowsze bajki i ich bohaterowie.

Wyciszenie

Zabawki oferowane przez większość producentów są „naszpikowane” bodźcami-melodyjkami i kolorowymi przyciskami. Dziecko bawiąc się nimi może czuć się „zaatakowane”-do prawidłowego rozwoju potrzebuje bowiem ciszy i spokoju, co pozwoli na całkowite skupienie się na zabawie. Drewniane zabawki umożliwiają dzieciom rozwijanie się w indywidualnym tempie, bez zbędnych stymulatorów.

Piękno

Drewniane zabawki są ozdobą dla pokoju dzieci przez lata. Dzięki swojej minimalistycznej formie i prostocie w wykonaniu będą pasowały do wystroju wnętrza nawet po zmianach koloru ścian czy mebli.